plakat2010

 

W niedzielę 5 września 2010r. przeżyliśmy kolejny XI już Festyn Parafialny ku czci Matki Boskiej Siewnej, który rozpoczęliśmy uroczystą  Mszą Świętą w intencji Parafian o godzinie 10:00.

Centrum naszego festynu było jak zwykle nabożeństwo poświęcenia ziarna siewnego, na które, zarówno goście jak i parafianie, przynieśli ziarno siewne do pobłogosławienia, by wzywać nad nim mocy Bożej, prosząc o obfite plony na przyszły rok.

We Mszy Świętej oraz w nabożeństwie poświęcenia ziarna siewnego o godzinie 13:30 w kościele przewodniczył i Słowo Boże wygłosił, ks. dr prałat Albert Glaeser Myśl przewodnią stanowiły słowa: „Bądźmy świadkami miłości z Maryją”, nawiązujące do programu duszpasterskiego na ten rok.

W czasie Mszy Świętej i nabożeństwa śpiewał nasz młodzieżowy chór parafialny „Lumen Dei” pod dyrekcją Natalii Masik. W kazaniu w czasie nabożeństwa ks. prałat Albert Glaeser powiedział: „Jeszcze żadne laboratorium na świecie nie stworzyło ziarna, które wykiełkowało. Nasza relacja do ziarna i chleba nie może być monetarną. Musi być relacją do Boga. Wtedy wszystko wróci na właściwe miejsce” (czytaj Gość Niedzielny 12 września 2010 nr 36 artykuł Andrzeja Kernera „Moc dla ziarna”). Relacja, o której mówił ks. prałat Albert to relacja wdzięczności Bogu i ludziom, wdzięczności rozumianej jako przekazanie otrzymanego od drugiego daru miłości innym dalej: jak to czynią rodzice wobec swoich dzieci, zaś dzieci przekazują tę miłość swoim dzieciom, przyjaciel przyjacielowi brat bratu, darczyńca potrzebującemu. To dało się wyczuć podczas biesiady, która rozpoczęła się po nabożeństwie, w czasie, której czekały na parafian i gości liczne atrakcje, jak to bywało w latach poprzednich.

Jak pisze pan Andrzej Kerner w swoim artykule, „ że ich wyliczenie nie zmieściłoby się na tej stronie”. Dlatego w tym miejscu zaprezentujemy tylko nowe elementy, które ubogaciły nasze tegoroczne świętowanie. Trzeba tu jeszcze nadmienić, że nasze świętowanie Urodzin Matki Bożej, „żyje”, dlatego, że w jego przygotowaniu uczestniczy cała parafia. Każdy ofiaruje, co może: produkty na kołacz, na grila, fanty na loterię, ubrania na flohmarkt, przynoszą kawę, chleb własnego wypieku, smalec, syropy, dżemy, sprzątają obiekty parafialne i obejścia wokół
nich, przygotowują wystawy, za co w tym miejscu składam serdeczne Bóg Zapłać.

Na zakończenie nabożeństwa udaliśmy się w procesji na plac za stodołą gdzie zostały pobłogosławione motory, oraz inne pojazdy mechaniczne i ich właściciele (ponad 70 pojazdów).

Po pokropieniu pojazdy ruszyły na trasę przejazdu po gminie Strzeleczki, która w tym roku prowadziła przez następujące miejscowości: Kujawy – Pisarzowice – Łowkowice – Komorniki – Dobra – Strzeleczki – Ścigów – Racławiczki -Kujawy.

motory1

W tym czasie do godzinie 17.00 przygrywała orkiestra z Białej, której towarzyszyły

Nowością w tym roku był:
– występ chóru Lumen Dei „Zanim chór zabrzmi w czterogłosie” oraz prezentacja i rozprowadzanie pierwszej płyty CD tego chóru: „ Światło Boże w pieśniach Roku Liturgicznego”. Fragment pieśni z tej płyty można jeszcze usłyszeć w aktualnościach, klikając poniżej:

Można je było usłyszeć również w różnych zakątkach w czasie festynu, a wkrótce, usłyszymy je otwierając zakładkę Chór Lumen Dei na stronie internetowej, która jest w budowie.

  • w tym roku w kąciku hobbysty odbyła się „Wystawa gołębi”- w odnowionej wozowni,
  • na strychu można było zwiedzić wystawę „Od ziarenka do bochenka” oraz posmakować różne gatunki swojskiego chleba ze smalcem, białym kozim serem i konfiturami. Obok można było podziwiać ceglane sklepienie i wystawę żeliwnych krzyży nagrobkowych.
  • dla dzieci wielką frajdą była przejażdżka na harleyu.
  • multimedialna prezentacja „Posługi w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu”, którą przedstawił nasz kleryk Robert Józef, w dużej sali Domu Parafialnego.
  • w czasie spotkanie z chorymi i seniorami na placu za stodołą odbył się występ Zespołu Śpiewaczego z Kujaw, przedstawienie, „Czerwony Kapturek“ przygotowane przez dzieci i nauczycieli ze szkoły podstawowej w Zielinie.
  • koncert Pani Anety z Echa Prószkowa i jej gości. Festyn zakończył się Za stodołą wspólną modlitwą Anioł Pański, a w sali GOK zabawą taneczną.

 

Szczegółowy program festynu można zobaczyć poniżej:

Zobacz program festynu

 

Zapraszamy wszystkich do wspólnego Świętowania Urodzin – Matki naszego Zbawiciela w przyszłym roku O4.09.2011r. Już dziś życzymy abyśmy wszyscy poczuli się jak na Geburtsagu u kochającej nas Matki.

Poniżej fotorelacja z przygotowań i festynu:

 

Przygotowania

 

 

Festyn