Skąd się wzięły i dlaczego? Dni krzyżowe.
Obecnie Kościół obchodzi w ciągu roku cztery dni krzyżowe tzw.
- Litanię Większą w Święto Świętego Marka Ewangelisty 25 kwietnia
- Litanie Mniejsze, czyli Dni krzyżowe w poniedziałek, wtorek i środa przed Uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego.
Dni te Kościół poświęca wytrwałej modlitwie błagalnej o zmiłowanie Boże we wszelkich potrzeby duszy i ciała, a w szczególności o dobre urodzaje. W pierwotnym Kościele często odprawiano takie procesje błagalne, bądź stałe, tzn. powtarzające się corocznie, bądź tez nadzwyczajne, to jest w szczególnych jakichś potrzebach, np. w czasie zarazy.
Dni krzyżowe przed Wniebowstąpieniem zapoczątkowane zostały w Galii (dzisiejszej Francji); celem, bowiem odwrócenia wielkich klęsk, jakie wówczas (ok.. 450 r.) nawiedziły diecezję wienneńską, jej biskup Święty Mamert zarządził trzydniowe procesje pokutno – błagalne; procesje te zaczęto niebawem naśladować w innych miejscowościach, z czasem zaś weszły one w zwyczaj w całym Kościele zachodnim.
Na obrzędy w Dni krzyżowe składa Się procesja błagalna i następująca po niej Msza Święta. Procesja ta jest ostatnią pozostałością po dawnej procesji stacyjnej, którą niegdyś często odprawiano zwłaszcza w Wielkim Poście, a w tygodniu wielkanocnym prawie codziennie. Wierni gromadzili się w którymś z kościołów jako miejscu zbornym, dlatego zwanym, „ ecclesia collecta”, skąd razem z biskupem i duchowieństwem udawali się procesjonalnie do innego kościoła, zwanego stacyjnym (statio), śpiewając po drodze Litanie do Wszystkich Świętych i Kyrie elejson.
W kościele stacyjnym odprawiano mszę Świętą. W czterech dorocznych Dniach krzyżowych przechował się dotychczas ten pradawny zwyczaj, toteż powinniśmy go ze czcią zachować i chętnie podtrzymywać. Powinniśmy bowiem modlić się nie tylko wytrwale, ale i społecznie, to znaczy jednomyślni; do tej wytrwałej, wspólnej i jednomyślnej modlitwy przywiązana jest szczególna moc i skuteczność. Na temat modlitwy zobacz na naszej stronie – Artykuły.
Porządek procesji błagalnych i Mszy Świętych Dni Krzyżowych
25.04. o g. 18.00 procesja do kapliczki w Kujawach i Msza Świętą ku czci Św. Marka
O błogosławieństwo w pracy na roli i o dobre urodzaje w Kościele Parafialnym.
W poniedziałek przed Uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego o g. 18.00 na procesja Dni Krzyżowych w Kujawach do stacji przygotowanej przy drodze prowadzącej do majątku po drodze zatrzymujemy się przy Krzyżu na cmentarzu. Msza Święta w Kościele Parafialnym.
We wtorek przed Uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego o g. 18.00 procesja do krzyża stojącego w polu między Kujawami a Wawrzyńcowicami. Msza Święta w Wawrzyńcowicach na zmianę przed domem Państwa Mochnik i Kicler.
W środę przed Uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego w Zielinie również o g. 18.00 – rozpoczęcie przy kapliczce – procesja do stacji przygotowanej w polu na końcu ulicy Lipowej. Msza Święta przy kapliczce na ulicy Lipowej.