Jak było powiedziane Zmartwychwstały Chrystus obecny jest w liturgii obrzędów Roku Liturgicznego zwłaszcza w Eucharystii. W szczególny sposób Zmartwychwstały umiłował dzieci. Gdy Apostołowie nie chcieli dopuścić matek z dziećmi do Pana Jezusa, wtedy powiedział
”…nie zabraniajcie im, do takich bowiem należy Królestwo Niebieskie…” w innym miejscu ”… Aniołowie ich wpatrują się w oblicze Boga…” a w jeszcze innym ”… jeśli się nie staniecie jako te dzieci, nie wejdziecie do Królestwa Niebieskiego…”
Dlatego, gdy na świecie obchodzi się Międzynarodowy Dzień Dziecka postanowiliśmy ten dzień w parafii obchodzić uroczyście. Pierwszy Parafialny Dzień Dziecka obchodziliśmy w roku 2003. W Niedzielę 1 czerwca o godz. 11.15 w kościele została odprawiona Msza Św. w intencji wszystkich dzieci i młodzieży naszej Parafii. Mottem tego dnia rozwiniętym w homilii było „Aniołowie a dzieci” z akcentem na Archanioła Rafała. O g. 13:30 przed Kościołem zgromadziła się cała służba Liturgiczna: ministranci, marianki, scholka, dzieci należące do Róż Różańcowych, dołączyły się także pozostałe dzieci i młodzież a także dorośli. Wspólnie udaliśmy się w pieszej pielgrzymce do kapliczki pod Racławiczkami, gdzie zostało odprawione Nabożeństwo Maryjne. W drodze powrotnej odmawialiśmy różaniec i śpiewaliśmy pieśni Maryjne.Po pielgrzymce na placu przed Domem parafialnym była herbatka, kawa i ciasto.
Po odpoczynku i zregenerowaniu sił wszyscy udali się na boisko, gdzie odbył się wzorcowy turniej piłki nożnej o puchar przechodni, którym była figurka aniołka trzymającego piłkę. W turnieju uczestniczyły drużyny: ministrantów, marianek, scholki, dziecięcych Róż Różańcowych. Turniej prowadził parafianin –sędzia Pan Bernard Riedel obecny Dyrektor gimnazjum w Strzeleczkach. Był to rzeczywiście turniej wzorcowy. Polegało to na tym, że pan sędzia trzymając bezprzewodowy mikrofon komentował każde przewinienie zawodników w świetle najnowszych przepisów regulaminu gry w piłkę nożną. Było to bardzo pouczające i wzbudziło duże zainteresowanie wśród licznie zgromadzonych kibiców. Zwycięzcą turnieju została drużyna ministrantów. Odtąd Aniołek – puchar co roku przechodził w ręce zwycięskiej drużyny. Po turnieju była kiełbaska z rożna. Na zakończenie nad stawem odbyło się przedstawienie – bajka na dobranoc „O ogrodniku i kapryśnej królewnie” w wykonaniu dzieci.
W roku 2004 Dzień Dziecka był obchodzony w ramach zjazdu ministrantów Dekanatu Krapkowice, który odbył się w naszej parafii. Brała w nim udział, zwłaszcza w turnieju piłki nożnej, oprócz ministrantów także reprezentacja ze szkoły podstawowej, która wraz z Panem Dyrektorem Antonim Lachowiczem przygotowała boiska na ten turniej.
W następnych latach Dzień Dziecka urządzaliśmy już wspólnie ze szkołą. Program wyglądał z drobnymi zmianami następująco:
Stały program obchodów Dnia Dziecka
w Parafii Trójcy Przenajświętszej w Kujawach
- 8:00 Zbiórka w szkole
- 8:30 Msza Św.
- 9:30 Zbiórka na placu przed D.P.
- zajęcie miejsc klasami
- drożdżówka i napój
- 9:45 Turniej piłki nożnej:
- Drużyny udają się na boisko:
- Drużyna szkolna – chłopcy
- Drużyna szkolna – dziewczęta
- Marianki
- Ministranci Szkoła Podstawowa
- Ministranci Gimnazjum
- Dzieci z Róż Różańcowych (mieszana)
- Gry i zabawy pod opieką nauczycieli na placu za stodołą.
- Rożno.
- Ogłoszenie wyników – rozdanie nagród – dyplomów.
- Na zakończenie – Nabożeństwo Majowe na placu za stodołą.
W zasadzie według takiego programu odbywa się obchód Dnia Dziecka w naszej parafii. W roku 2006 z powodu deszczu nie odbył się turniej piłki nożnej. Gry i zabawy przeniesiono do sali sołeckiej w Kujawach.. Jednak, gdy przyszedł czas na grila, pogoda się poprawiła.
Zwycięzcą turnieju piłkarskiego i zdobywcą Pucharu – Aniołka w roku 2008 była drużyna Starszych ministrantów.
Dzień Dziecka 2009
2 czerwca obchodziliśmy w naszej parafii Dzień Dziecka. Wszystkie dzieci ze szkoły podstawowej po zbiórce w szkole, zgromadziły się o g. 8.30 w kościele na Mszy Świętej w ich intencji. W czasie modlitwy wiernych modliliśmy się za rodziców, nauczycieli , wszystkich ludzi dzięki, którym to świętowanie mogło się odbyć. Przede wszystkim jednak modliliśmy się za dzieci, ale nie tylko te z Kujaw, Zieliny, i Wawrzynczowic, ale za wszystkie dzieci zwłaszcza te chore, samotne, zapomniane, zalęknione, w jakikolwiek sposób skrzywdzone i zaniedbane.
I choćby mogło się wydawać, że taka modlitwa jest anonimowa, daleka od konkretnego dziecka, zwłaszcza potrzebującego, że go nie dotyka, to jednak jestem przekonany, że właśnie w tym momencie były one zauważone przez, Tego, który je najbardziej kocha; ponieważ Cały jest miłością. Ojca, który jest w Niebie. Sam, bowiem Pan Jezus powiedział o dzieciach, że Aniołowie ich wpatrują się w oblicze Boga. Jestem też przekonany, że Pan Jezus w tym momencie patrzył na nie jak na ewangelicznego młodzieńca „ z miłością”. Były zauważone przez Boga Ojca, ponieważ Aniołowie tych dzieci powiedzieli mu o nich.
Po Mszy Świętej dzieci zajęły wyznaczone miejsca w stodole – Klasy od 1 – 4 i pod wiatą klasa 5 – 6 oraz ministranci z gimnazjum, gdzie otrzymały napoje i drożdżówkę, które zafundowała Pani Klaudia Grzymek. Po posiłku, drużyny udały się na boisko, gdzie rozpoczął się turniej piłki nożnej pomiędzy drużynami: marianek, ministrantów, i reprezentacji szkoły dziewcząt i chłopców. Na koniec miał odbyć się wielki finał między zwycięską drużyną turnieju a starszymi ministrantami o puchar – Aniołka. W tym czasie na placu za stodołą, pozostałe dzieci zwłaszcza młodsze wzięły udział w grach i zabawach pod opieką nauczycieli.
Chłopcy rozgrywali turniej hokeja na trawie. Jeszcze inne bawiły się w piaskownicy, budując domki z piasku. Część dziewczynek skakało na skakankach, inne bawiły się w …”chodzi lis koło drogi”…., a jeszcze inne korzystały z huśtawki i wykonywały najdziwniejsze akrobacje na drabince. Były oczywiście czereśnie, które zdążyły się zaczerwienić właśnie na ten dzień. Również, jak co roku zakwitły róże w ogrodzie tworząc piękne bukiety. Ale do róż jeszcze wrócimy.
W każdym razie dzieci bawiły się wspaniale. Jednak największą atrakcją jak powiedziały dzieci był kaczorek – mandarynka. Oczywiście dzieci od razu nadały mu imię Król Maciuś I Rzeczywiście kaczorek, odtąd zwany Maciusiem I prezentował się rewelacyjnie jak prawdziwy król. Stroszył piórka i czub na głowie, wydając przy tym przeróżne dźwięki. Raz pogwizdując innym razem wydając pomruki jakby zadowolenia z odwiedzin dzieci, które przez cały czas festynu licznie go odwiedzały. To na razie tyle o kaczorku Maciusiu I, choć myślę, że jeszcze się na tej stronie pojawi, jako że obiecałem dzieciom, iż będę je informował o jego losie i być może opowiem im kiedyś jego historię. Może w czasie wakacji?
Ale wracajmy do naszego festynu. Pogoda była świetna jak ktoś powiedział – „ jak na zamówienie”. Gdy już było bardzo gorąco dzieci otrzymały lody, które zafundowała Rada Sołecka. W tym czasie już na rożnie smażyły się kiełbaski, zafundowane przez Radę rodziców.
Gdy z boiska wróciły drużyny po zakończonym turniej piłki nożnej wszyscy zabrali się do jedzenia smacznych kiełbasek z grilla usmażonych przez Pana Pawłowskiego.
Gdy już wszyscy najedli się do syta Pan Mirosław Sawicki – nauczycie wychowania fizycznego, który prowadził turniej, ogłosił. Finałowy mecz rozegrały drużyny ministrantów młodszych /ze szkoły podstawowej przeciw starszym z gimnazjum/. Mecz zakończył się remisem jednak ze wskazaniem na ministrantów młodszych. Dlatego zwycięzcy z ubiegłego roku przekazali puchar – Aniołka drużynie młodszych ministrantów.
Drugie miejsce zajęła drużyna chłopców ze szkoły podstawowej a trzecie drużyna dziewcząt ze szkoły podstawowej wspólnie z mariankami. I tak dobiegał końca VII z kolei Dzień Dziecka w Kujawach, nad którego przebiegiem, czuwała z życzliwym aczkolwiek bacznym wzrokiem Pani dyrektor mgr Jolanta Isalska. Na zakończenie wszyscy udaliśmy się do Kościoła gdzie w modlitwie Anioł Pański powierzyliśmy siebie wszystkie dzieci i wszystkich naszych bliskich opiece Matki Najświętszej.
A teraz wspomniane bukiety róż zawierające w sobie życzenia i podziękowania:
Pierwszy oczywiście dla dzieci nie tylko z Kujaw, Zieliny i Wawrzyńcowic, ale tych wszystkich za, które modliliśmy się w czasie Mszy Świętej.
Drugi dla tych wszystkich, dzięki, którym to świętowanie mogło się odbyć a więc: dla Rady rodziców, Rady sołeckiej, Pani Klaudii Grzymek, Pani Reginy Schichter i ministrantów, którzy przygotowali salę w stodole i otoczenie.
Trzeci dla Nauczycieli i Pań ze szkoły z Panią Dyrektor na czele. Zaś bukiet utkany z wdzięczności, radości, pokoju i wszystkich miłych i dobrych uczuć, które zagościły w sercach niech będzie dla Pana Boga.