Menu
Wyszukaj na stronie:
Licznik odwiedzin:

Aktualności

Ur. Trójcy Świętej

Uroczystość Najświętszej Trójcy –  Rok C

16 czerwca 2019 r.

 

 

Refleksja

Nieustannie, często nie zdając sobie z tego sprawy, wyznajemy naszą wiarę w Trójcę Świętą. I stajemy wobec tajemnicy. Wielu teologów, jak na przykład św. Augustyn w swym dziele „O trójcy” starało się zgłębić sposoby, przez które taka tajemnica mogłaby być dla nas bardziej zrozumiała. Ale ona nie może być zrozumiała. Nie jesteśmy w stanie pojąć, jak jeden Bóg może istnieć w Trzech Osobach. To nie znaczy jednak, że nie powinniśmy się nad tą prawdą naszej wiary zastanawiać.

Skąd w ogóle wiemy, że jeden Bóg, a Trzy Osoby Boskie? Kto to wymyślił? Nikt. Wierzymy w to, ponieważ sam Bóg te prawdę objawił. I wcale nie od razu. Właściwie dopiero przyjście na świat Jezusa i Zesłanie Ducha Świętego dało nam, ludziom, pewność wiary, że Trójca Święta rzeczywiście istnieje. Próżno jednak szukać w Piśmie Świętym słowa „Trójca”. To jest słowo wymyślone przez ludzi.

„Tajemnica Trójcy Świętej stanowi centrum tajemnicy wiary i życia chrześcijańskiego. Tylko sam Bóg, objawiając się, może nam pozwolić poznać się jako Ojciec, Syn i Duch Święty” – przypomina Katechizm Kościoła Katolickiego. A w Piśmie Świętym bez trudu znajdziemy miejsca, w których wymienione są trzy Osoby Boskie. Na przykład przy Zwiastowaniu Najświętszej Maryi Pannie. Anioł mówi wyraźnie, że Bóg go wysłał, aby Jej zwiastować, iż porodzi Syna Bożego i stanie się to za sprawą Ducha Świętego. Podczas chrztu Jezusa w Jordanie objawia się cała Trójca Święta: Syn Boży stoi na brzegu, Bóg Ojciec daje Mu świadectwo głosem a Duch Święty jawi się nad Jezusem w postaci gołębicy. Przed Wniebowstąpieniem Jezus polecił swoim uczniom: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Także zapowiadając Zesłanie Ducha Świętego Chrystus mówił wprost o Trzech Osobach Boskich.

Gdy św. Augustyn postanowił napisać dzieło o tajemnicy Trójcy Świętej, idąc brzegiem morza, spotkał chłopczyka. Uwagę jego zwrócił fakt, że dziecko w muszli przenosiło wodę z morza i wlewało ją do wygrzebanego w piasku dołka. Zaciekawiony i rozbawiony Święty, przystanął i spytał: „Czy przypadkiem nie chcesz morza przelać do tego dołka?” Na to dziecko odrzekło: „Prędzej ja w tym małym dołku zmieszczę całe morze, niż ty w swoim małym rozumie pojmiesz tajemnicę Boga”.

Czytaj dalej

Nowe informacje

We wtorek 18.06  o 17.00 spowiedź dla dzieci i młodzieży
W Boże Ciało, ze względu na upały początek  nabożeństwa o godz 9.00

Pożegnanie

Zmarł Joachim Szlotawa z Zieliny
Różaniec za zmarłego w poniedziałek 3.06 po Mszy św. wieczornej
pogrzeb we wtorek o 11.00

Zmarła Krystyna Masik z Kujaw
Różaniec za zmarłą w środę    5 .06 po Mszy św. wieczornej
pogrzeb w czwartek o 14.00
Wieczny odpoczynek……..

Pożegnanie

Zmarł Walter Stefanowski  Kujaw
Różaniec za + w środę (22.05)  po Mszy św.
pogrzeb w czwartek o 11.00
Wieczny odpoczynek…

Wizytacja biskupia

Dnia 21 i 22.03 w Parafii odbędzie się wizytacja kanoniczna.
Przypada ona co 6 lat.
Zapraszam wszystkich Parafian na Mszę św.  dnia 21.03 o godz 18.00
Dnia 22.03 o godz. 11.00  ks. biskup odprawi Mszę św. dla wszystkich chorych,
później odwiedzi szkołę, następnie Caritas. Do godz 17.00 będzie spotykał się z różnymi grupami
parafialnymi  w kościele.
Szczegółowy plan wizytacji ukaże się za kilka dni na stronie intencji mszalnych.
Proszę o zapoznanie się z nim