Poświęcenie pokarmów

Święcenie pokarmów świątecznych jest starym zwyczajem w Kościele. Przypomina on prawdę, wyrażona przez Świętego Pawła: „ czy jecie czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie wszystko na chwałę Bożą czyńcie. Spożywanie posiłków jest też czynnością świętą, dlatego modlimy się przed i po jedzeniu, a największe święto Zmartwychwstania święcimy także pokarmy. Już w godzinach rannych Wielkiej Soboty, w każdej rodzinie, przygotowuje się pokarmy do poświęcenia. Stanowią je chleb przypominający „chleb żywy, który zstąpił z nieba” i w Komunii Świętej, daje życie światu, a także jajka i kolorowe pisanki – symbol życia budzący radość w sercach, oraz wędliny i baranek (z masła, z cukru, z ciasta itp.) baranek przypomina pierwsza noc paschalna, noc zmiłowania nad narodem wybranym, głodnym Boga i wolności, noc rozpoczynająca wędrówkę do ziemi obiecanej, ziemi wolności, odpoczynku i przebywania w obecności Pana.

Na wielkanocny stół należy tez podać pobłogosławiony chrzan, pieprz i sól, które są odpowiednikami biblijnych gorzkich ziół. W Starym testamencie spożywano z nimi mięso wielkanocnego baranka. Koszyczki dekorujemy wiecznie zielonymi borówkami i bukszpanem, czy też wiosennymi kwiatami i baziami. Pamiętamy także o tym, by darami Bożymi dzielić się z potrzebującymi. Wierni w tym dniu przynoszą do poświecenia wiele jeszcze innych pokarmów – owoców ziemi i pracy rąk ludzkich – jako zapowiedź uczty niebieskiej w Królestwie Zmartwychwstałego Chrystusa – Baranka Bożego, który na drzewie krzyża zgładził nasze grzechy; wyzwala z niewoli grzechu i śmierci i przeprowadza do życia w wolności dzieci bożych w królestwie Niebieskim. Na drodze do tego Królestwa Chrystus karmi nas Swoim Ciałem w Komunii Świętej, jak kiedyś żydzi wychodząc z niewoli egipskiej karmili się mięsem zabitego baranka. Dlatego w naszej parafii błogosławieństwo pokarmów odbywa się w czasie godziny Adoracji Najświętszego Sakramentu dla dzieci o godzinie 15.00 w Bożym grobie. W czasie tej Adoracji rozważamy Siedem słów Chrystusa na krzyżu.

Na zakończenie adoracji następuje błogosławieństwo pokarmów, po którym jest okazja ucałowania ran Chrystusa na krzyżu. Najpierw krzyż adorują Rodzice z małymi dziećmi, a po nich pozostałe dzieci. W czasie adoracji dzieci mogą także złożyć ofiary ze skarbonek Caritas składane w czasie Wielkiego Postu. W czasie adoracji śpiewamy pieśni o Męce Pańskiej. Po skończonej adoracji, dzieci zabierają swoje koszyczki z pobłogosławionymi pokarmami i zanoszą je do domu. Wśród koszyczków ustawionych przed stopniami prezbiterium jest szczególna grupa koszyczków, które członkowie LSO zanoszą chorym i samotnym (zobacz także Caritas). Po przyniesieniu koszyczka do domu umieszczamy „święconkę” na stole wielkanocnym. Możemy tez wtedy odmówić następującą modlitwę:

P. Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed swoja Męka i Śmiercią poleciłeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę; w dzień Zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do jedenastu Apostołów, by spożyć z nimi posiłek. Prosimy Cię daj nam z wiara przeżywać Twoja obecność w naszej rodzinie podczas świątecznych posiłków w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy mogli radować się z udziału w twoim życiu i zmartwychwstaniu. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

W. Amen