Historia Festynów cz. 2

2006

 

W roku 2006 Festyn parafialny przeżywaliśmy w Niedzielę 3 września. W Uroczystej Mszy Świętej w intencji Parafian o godzinie 10:00 i Nabożeństwie Poświęcenia Ziarna Siewnego, przewodniczył i Słowo Boże wygłosił O. Bonawentura Smolka. Myśl przewodnia naszego świętowania nawiązywała do Programu Duszpasterskiego na 2006 rok i brzmiała: „Słowo Boże jest ziarnem rzucanym przez Boga na glebę ludzkich serc.”

Z tego względu a także, dlatego, iż było w nim wiele nowych elementów ten festyn był przełomowy. Bezpośrednio po Nabożeństwie odbył się po raz pierwszy przejazd nowoczesnych motocykli trasą wokół stawu. Kolumnę motocykli prowadził O. Bonawentura. Po tym przejeździe motocykle zaparkowano na placu przy D.P. gdzie była wystawa starych motocykli, zorganizowana przez Pana Jana Pochwata i jego wnuka Patryka. Kolejną nowością tego festynu była strzelnica – tzw. Szisbuda na placu plebanijnym, prowadzona przez rodzinę Zygmunta Gramula.

Nad stawem przygrywała orkiestra dęta ze Strzeleczek. Nagłośnienie zabezpieczał tak jak i na poprzednich festynach Pan Sławomir Jarmoliński. Odbył się rónież turniej piłki nożnej drużyn: Służby Liturgicznej z naszej Parafii i ze szkoły Podstawowej. W turnieju tym uczestniczyła także drużyna Ministrantek ze Strzeleczek, a na koniec odbył się wielki finał zwycięzcy tego turnieju z Drużyną LZS z Kujaw. Sędziował a także komentował przebieg poszczególnych meczy P. Dyrektor Bernard Riedel. Zwycięzcą okazała się drużyna starszych ministrantów, która w wielkim finale z drużyną z LZS Kujawy odniosła ostateczne zwycięstwo.
Pani Regina Schichter zorganizowała w stodole wystawę „od waschbreta do pralki automatycznej” . O Bonawentura poprowadził także spotkanie z chorymi i seniorami na placu za stodołą.
Tam też odbyły się występy:

  • „Zespołu śpiewaczego z Kujaw”,
  • Młodzieżowego Chóru parafialnego,
  • występ zespołu „Przysieczanki”.

Na zakończenie festynu o godzinie 18:00 odmówiono Modlitwę Anioł Pański. Od godziny 20.00 rozpoczęła się w sali w Kujawach zabawa taneczna.

 

 


 

2007

 

W roku 2007 odbył się już VIII Festyn. Świętowaliśmy w Niedzielę 9 września. Jak zwykle o godzinie 10:00 została odprawiona Uroczysta Msza Święta w intencji Parafian. Centrum festynu było oczywiście jak zwykle Nabożeństwo poświęcenia ziarna siewnego o godzinie 13:30 w kościele. Myśl przewodnią stanowiły słowa „ Powołani do rozsiewania ziarna wiary,” ponieważ siewca wyszedł siać. Myśl tę podkreślała dekoracja na parkingu przedstawiająca siewcę wykonanego ze słomy. Nawiązywała ona do programu duszpasterskiego na rok 2007. Zarówno we Mszy Świętej jak i Nabożeństwie przewodniczył Ks. Ginter Żmuda dyrektor Ośrodka Caritas w Głuchołazach.

Przed Nabożeństwem o godzinie 13:10 sprzed kościoła wyruszyła procesja do sali w Kujawach gdzie została pobłogosławiona nowa kuchnia. Po Nabożeństwie jak zwykle rozpoczęła się biesiada. Nowością w tym roku było:

  • przejazd nowych motocykli, do których dołączyli motocykliści na swoich starych motorach, które wielu pamięta ze swojej młodości ( z lat 1950 -80). Wydłużono także trasę przejazdu, która wiodła przez Strzeleczki, Ścigów, Racławicki z  powrotem do Kujaw. (pzrygotowany przez Rodziny Bieniek, Sagawe)
  • występ monocyklistów z Chrzelic.
  • Ciekawostką były obrazy olejne wypożyczone przez parafian a przedstawiające nasz kościół i jego okolice.
  • wystawa obrazów i zdjęć obiektów sakralnych z całej gminy a zwłaszcza z naszej parafii zorganizowana w stodole. Zdjęcia wykonał na zamówienie Gminy Pan Andrzej Haczkiewicz fotografik z Opola.
  • Wystawa przedstawiająca: „ Uprząż, narzędzia stolarskie i ciesielskie” (przygotowana w stodole).
  • Wystawa starych ksiąg liturgicznych w D.P na piętrze, wśród których białym krukiem była księga Bractwa Świętej Barbary i Mszał Gregoriański z drewnianymi okładkami oprawionymi w wytłaczaną skórę.
  • wystawa rasowych kur, kaczek, bażantów itp zorganizaowana przez Pana Piotra Czelik.

Pod wiatą na placu przy D.P. o godzinie 15.00 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników na najpiękniejszy motor w klasie starych i nowych motocykli.
W klasie „ starych” zwyciężył motor  należący do pana Rolanda Mychałewicz z Kórnicy.
W klasie „nowych” zwyciężył motor  NSR 125 Honda  należący do Damiana Sagawe.

O godznine 16.oo jak zwykle odbyło się spotkanie z chorymi na placu za stodołą. Tam też odbył się występ Zespołu śpiewaczego z Kujaw, –  przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”, przygotowane przez Panią Izabelę Rozpleszcz i dzieci z klasy VI oraz konkurs w obieraniu ziemniaków O godzinie 17:00 wystąpił zespoł „ Szydłowianki” Festyn zakończono modlitwą Anioł Pański za stodołą o godzinie 18.:00, a o godzinie 20:00 odbyła się tradycyjna zabawa taneczna w sali w Kujawach. 

 


 

2008

 

W roku 2008 festyn odbył się w Niedzielę 7 września, który jak zwykle rozpoczęliśmy Uroczystą  Mszą Świętą w intencji Parafian o godznie 10:00. We Mszy Świętej oraz  w Nabożeństwie poświęcenia ziarna siewnego o godznie 13:30 w kościele przewodniczył i Słowo Boże wygłosił znany nam już O. Bonawentura Smolka. W czasie Mszy Świętej i Nabożeństwa, śpiewał nasz młodzieżowy chór parafialny, który otrzymał nowe stroje i nazwę „ Lumen Dei”. Myśl przewodnią stanowiły słowa „ Bądźmy uczniami Chrystusa w Kościele,” oraz  „jak ten chleb co złączył złote ziarna tak niech miłość złączy nas ofiarna“. Nawiązywały one do programu duszpasterskiego na ten rok. Po nabożeństwie oczywiście biesiada, na której nowością były:

  • do przejazdu nowych i starych motocykli dołączyły w tym roku pojazdy własnej konstrukcji. W kategorii nowych motocykli zwyciężył motor należący do Pana
    Jerzego Szczurka z Mosznej a w kategorii starych pojazd skonstruowany i należący do Piotra Szuster.
  • kącik hobbysty, w którym znalazł się traktor Ursus z 1952 wyremontowany i należący do Pana Eryka Stryi z Wawrzynczowic, oraz samochód marki Wołga z lat 60 wyremontowany i należący do Pana Józefa Palmer z Łubnian.
  • prezentacja multimedialna zabytków sakralnych w naszej parafii przygotowana w stodole przez Agnieszkę Simonides
  • występ klubu karate z Krapkowic.
  • atrakcją dodatkową strzelnicy były balony  z nagrodą – niespodzianką.
  • spotkaniu  z chorymi na placu za stodołą o godzinie 16.00 towarzyszył: występ: Zespołu śpiewaczego z Kujaw, przedstawienia, „ Jest taki kwiat“,Królewna Śnieżka” przygotowane przez Panią Urszulę Płowłuchę i Izabellę Rozpleszcz oraz występ Zespołu „Echo-Szafir“ i kwartetu Harmonii z Żywocic.
  • kleryk Robert Józef przygotował wystawę: „Kronika Budowy Kaplicy Świętej Barbary” oraz „Historia Bractwa Świętej Barbary”.
  • Wystawa naczyń liturgicznych w domu parafialnym

Festyn jak zwykle zakończył się modlitwą Anioł Pański  za stodołą o godzinie 18.00.

 


 

Dalej